İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google Cezaları ve Cezalara Sebep Olan Sorunları Giderme Yöntemleri

Google cezası yeni karşılaştığımız bir durum değildir. Fakat hala SEO için önemli bir sorundur. Öyle ki Google penaltısı sonucunda bir gecede organik trafiğiniz sıfıra düşebilir.

Google’ın belirlediği esaslar görmezden gelinirse site cezalandırılır ve sıralamada büyük bir düşüş yaşarsınız. Bunun yanı sıra Google talimatlarını ve önerilerini uyguladığınız halde bile ceza alabilirsiniz. Bunun nedeniyse size gelen negatif SEO ataklarıdır.

Matt Cutts’ın söylediğine göre ayda 400.000 site manuel spam cezası almaktadır. Böyle bir ceza alındığında, bu cezanın neden alındığını teşhis etmek ve teşhise göre ceza aldığımız sorunları düzeltebiliriz.

Şimdi size bu cezaları düzeltmek için uygulamanız gereken adımları göstereceğiz.

1. Adım – Cezayı Bulmak

İlk adım, ‘Neden ve hangi cezayı aldık?’ sorusudur. Bazen nedeni bulmak kolay bazen de zordur. Şunu da belirmekte fayda var ki trafik düşüşü her zaman ceza nedeni ile değil teknik sebeplerden dolayı da olabilir.

Bu teknik sorunlar;

 • Server sorunları
 • Robots.txt ile giriş engelleme
 • Crawling sorunları
 • Uygunsuz yönlendirmeler olabilir.

Ayrıca trafik düşüşü yalnıza ceza ya da teknik sebeplerden dolayı değil algoritmik değişimlerinde de olabilir. Eğer ceza aldığınızı gösteren birkaç delil istiyorsanız;

 • Pagerank sıfıra düşmesi
 • Belirli anahtar kelimelerde trafiğin düşmesi
 • Bütün trafiğin tamamen düşmesi
 • Indexlerin kaybolması

Google tarafından uygulanan iki tip ceza vardır.

1. Tip Ceza: Manuel Ceza

Google tarafında prosedürde olan algoritmaların bütün ihlalleri doğru bir şekilde bulmasına imkan yoktur. Bu yüzden manuel kalite kontrolü yapan bir departmanı vardır. Bu departman, potansiyel olarak Google kalite yönergelerini ihlal eden siteleri inceler. İnceleme sonucuna göre ceza alınabilir. Şüpheli hiçbir şey yapmadıysanız, manuel ceza ile karşılaşmanız ihtimal dahilinde değildir. Manuel ceza kontrolünü Webmaster Tools’dan yapabilirsiniz.

Manuel ceza kontrolü

2. Tip Ceza: Algoritmik Ceza

Ceza aldığınızı düşünüyor ve Webmaster Tools’da (Google Search Console) bunu göremiyorsanız muhtemelen algoritmik ceza almışsınızdır.

Google birbirinden farklı algoritma üreterek spam ve kalite ihlallerini yakalamak istiyor. Bulduğu zaman ise cezalandırmaktadır. Buradaki en can sıkıcı nokta Webmaster Tools’dan herhangi bir mesaj ya da uyarı gelmemesidir.

Hangi algoritmanın sitenize ceza verdiğini bulmak için geçmiş tarihlere bakarak trafiğin düştüğü gün yada birkaç gün öncesinde yapılan Google güncellemelerini kontrol etmenizde fayda vardır (Google Analytics kullanarak).panda ceza trafik

Eğer sitenize ceza geldiğini geç fark ettiyseniz endişelenmenize gerek yok. Buradaki en önemli mesele cezanın ne zaman uygulandığıdır. Bunun için Google Analytics kullanabilirsiniz. Çünkü trafik ile alakalı olabilir. Eğer index ile alakalıysa Webmaster Tools’u kullanabilirsiniz.

Index dususu

Ceza tarihi belirlendiği zaman, o tarihlerdeki algoritma güncellemeleri kontrol edilmeli diye yukarıda belirtmiştik. Ama bazı güncellemelerin ceza ile alakalı olmadığını da fark etmeniz gerekir (Google yazar resmi uygulamasına son vermesi gibi).

2. Adım – Cezanın Ne Olduğunu ve Nelere Sebep Olduğunu Kavramak

Bu başlık altında maalesef bütün cezalara yer veremeyeceğiz. Sadece yaygın cezaları ele alacağız.

En Yaygın Görülen Maneul Cezalar

Doğal Olmayan Linkler

Google, backlinkleri kullanarak sitenin kalitesini ölçmektedir. SEO ile ilgilenenlerin de bildiği gibi Google, doğal linkler istemektedir. Bunlar da sizin dahil olmadığınız (satın almadığınız) linklerdir.

Mesela “Unnatural link to your site – impact links” bu manuel mesaj aslında bir ceza değildir. Google, ‘bazı’ linklerinizin doğal olmadığını tespit ettiğini size bildirmektedir. Bunun sonucunda ise ‘bütün’ linklerinizin sitenize kattığı değer düşer.

İkinci olarak “Unnatural links to your site” işte bu mesaj çok kötü. Google bu mesaj ile, doğal olmayan linklerin, link profilinizin tamamına yakınını oluşturduğunu belirtmektedir. Ve bunun sonucunda sitenizi güvenilmez olarak etiketlemektedir. Doğal olarak bütün trafiğiniz etkilenir. Böylece negatif SEO kavramı ile karşı karşıya kalırız. Nedir negatif SEO? Rakiplerinizin, kalitesiz ya da Google tarafından güvenilmez olarak görülen sitelerden link çıkışı yapmasıdır.

Son olarak “Unnatural links from your site” bu mesaj size, sitenizden düşük kalitede sitelere çokça çıkış yaptığınızı belirtir.

Zayıf veya Kopya İçerik

Google’ın asıl amacı kullanıcılara aradıklarını en iyi şekilde bulmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden Google içeriğe ve kalitesine önem verir. Kopya veya zayıf içerik bulunduğunda Google bu içeriğin kullanıcıya değer katmadığını düşünür. Değer katmayan içeriklerin tipi şu şekildedir,

 • Otomatik oluşturulan içerikler
 • Zayıf içerikler
 • Başka kaynaklardan alınmış içerikler

Bu tip içeriklere şöyle manuel ceza gelebilir, “Thin content with little or no added value” bu mesaj sonucunda trafiğiniz %5 ile %50 arasında düşebilmektedir.

Spam

Spam ile mücadele için birkaç tane manuel ceza vardır.

 • Değersiz içerikler
 • Otomatik oluşturulan içerikler
 • Çok fazla paravan blog kullanımı spam olarak görülmektedir.

Ayrıca yapmış olduğunuz çalışmalar ile alakalı olmayan spamlar da olabilir. Yorumlar (bazı kullanıcılar SEO çalışması adına sayfanızla alakası olmayan ve değer katmayan içerik doldurabilirler) buna örnek olabilir.

Diğer manuel ceza ise “Spammy freehost” genellikle spam siteler ucuz veya bedava web hostları kullanmaktadır. Bunun sonucunda host içerisinde bulunan diğer sitelerde ceza alabilmektedir.

Algoritmik Cezalar

Panda Algoritması

Panda güncellemesi ilk olarak 2011 yılında karşımıza çıktı ve arama sonuçlarına çok büyük bir etkisi oldu. Bu etki algoritmanın güncellenmesi ile birlikte devamlılığını sürdürmektedir.

Şunu biliyoruz ki, Google algoritma bilgilerini gizli tutmaktadır. Panda algoritması için webmaster’lara bu algoritmanın içerik kalitesini incelediği söylenmiştir. Böylece düşük kalite ve sığ içerikler sıralamada engellenecektir.

Panda, sitenizi birkaç sebeple cezalandırmaktadır;

 • Kötü yazılmış içerik
 • Sığ içerik
 • Kopya içerik
 • Ziyaretçiye hiçbir değer katmaması

Panda ile alakalı şaşırtıcı gerçek ise sitenizin küçük bölümünün içerik kalitesi ihlali yapması bile  sitenin bütününü etkilemesine neden olmaktadır.

Penguin Algoritması

Google’ın diğer çığır açan algoritması ise Penguin’dir. 2012 yılında ilk olarak çıkarıldı. Panda gibi Penguen de sıralama sonuçlarını çok büyük etkiledi. Panda içeriğe bakarken, Penguin’in asıl amacı backlinkleri kontrol etmektedir. Bu algoritma doğal olmayan linkleri bulmak için dizayn edilmiştir. Doğal olmayan linklerin bir çok farklı çeşidi vardır. O çeşitler şu şekildedir;

 • Link edinme hızı: Bir site doğal linkleri zamanla kazanır. Bir anda büyük bir link akışı o sitenin link edinimi doğal yollardan karşılamadığını gösterir.
 • Edinilen linklerin kalitesi: Doğal bir sitenin hem yüksek kalitede hem de düşük kalitede linkleri olur. Ve dengeli oranda olur. Ama doğal olmayan linklerin genellikle ya çok büyük oranda düşük kalitede linkleri ya da çok büyük oranda yüksek kalitede linkleri bulunur.
 • Edinilen linklerin çeşitliliği: Eğer sitenizin backlink profilinin %90’ı blog yorumlarından geliyorsa tabii ki doğal değildir. Aynı şey anchor text, sidebar ve footer linki için de geçerlidir. Doğal olmayan link profillerinde link çeşitlerinden birinin diğerlerine oranla çok daha fazla olduğu görülür.

Şunun farkına varmak gerekir ki Penguin sitenize etkilese de genellikle sitenizdeki sayfaları etkilemektedir. Bir sayfanız Penguin’den ceza alırken diğer sayfanız sıralamada kalabilir.

Bazı durumlarda Penguin doğal olmayan linkleri bulduğunda siteye direkt ceza vermeden linklerin değerini düşürür. Bu trafiğinizde küçük bir düşüşe yol açar. Yalnız şunu unutmayın Penguin çok büyük bir algoritmadır. Penguen güncellemesinden 5 hafta sonra bile ceza verebilir.

Son olarak siteniz hem algoritma hem de manuel ceza alabilir.

Az bahsedilen algoritmik cezalar

Panda ve Penguin en yaygın algoritmalar olsa da Google yılda 500’den fazla algoritma güncellemesi yapmaktadır. Diğer az bilinen algoritmalarda trafiğinizi değiştirebilir.

 • Pigeon Algoritması: Bu algoritma lokal aramalardaki sonuçları düzenlemektedir.
 • Payday algoritması: Google’ın çok tercih etmediği ( zayıflama hapları, kumar vb.) kelimelerdeki sıralamayı etkileyen güncellemedir.
 • Mobilegeddon Algoritması: Bu da mobile uyumlu sitelerin mobil aramalardaki sonuçlarını etkileyen güncellemedir.

3. Adım – Cezaya Sebep olan Problemleri Bulmak ve Düzeltmek

Öncelikle sizin neden ceza aldığınıza dair fikriniz olmalı. Bazı cezaları bulmak kolaydır. Mesela dışarıya çokca doğal olmayan link verdiyseniz o linkleri kaldırabilirsiniz. Veya sitenizde spam içerikler var ise (yorum, makale) bunları silerek cezadan zamanla kurtulabiliriz.

Bazı cezalar yukarıdakiler gibi kolay olmuyor. Bu yüzden onları tek tek değerlendirelim;

Doğal olmayan linkleri düzeltmek:

Başta bahsettiğimiz “unnatural links to your site” mesajı ile gelen ceza, düzeltmesi en yorucu ve en zaman alan cezadır. Burada ilk yapmamız gereken doğal olmayan linkleri bulmak. Sitenize gelen linklerin listesini çıkarmak. Webmaster Tools’dan bulabiliriz ama AHREFS, MAJESTIC gibi paralı servislerden bütün backlink listesini elde edebiliriz. Bütün liste çok önemlidir çünkü cezaya sebep olan linkleri Webmaster Tools’da da görmeyebiliriz. Bundan sonra yapmamız gereken ise hangi linklerin doğal olmadığını ya da spam olduğunu bulmak. Bu çok zor bir aşamadır. Çünkü sitenize gelen binlerce link olabilir. Bunun için de ayrıca bir paralı servisler vardır. Onlar ise

Bu programları kullanarak sitenize gelen ve  doğal olmayan linkleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tabii ki bu programlar %100 size hangi linkin iyi hangi linkin kötü olduğunuz söylemez. Bu prgramları kullandıktan sonra sizin manuel olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bazı doğal olmayan linkleri belirlemek kolay olabiliyor. Örneğin,

 • Anchor text içeren blog yorumları
 • Kötü yazılmış makaleden yapılan çıkışlar
 • Yoğun jenerik kelimeler kullanılan siteler
 • URL sinde “SEO” ve “links” kelimesi içeren siteler
 • Kalitesi düşük forum siteleri

Bu gibi sitelerin Google tarafında doğal olarak kabul edilmediğinin farkına varmanız düzeltmek için harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

Bu linkleri kaldırmanın yollarından bir tanesi de site sahiplerine ulaşmaktır Bunu site içerisindeki iletişim linklerinden bulabilirsiniz ama daha kısa sürede bulmak isterseniz contact finder programını kullanabilirsiniz. Site sahibinden linkleri kaldırmasını rica edersiniz. Bunu isterken nazik olmanız, kişinin adını bilmeniz ve her mailde ayrı ayrı domainlerini yazmanız ve son olaraj kısa ve öz açıklama yapmanız faydalı olacaktır.

Diğer seçenek ise disavow dosyası oluşturmak. Ve bunu Google’a iletmek. Bu istemediğiniz linkleri Google’a bildirip ve bunların reddedilmesini talep etmektir (Google link reddetme)

Şu şekilde yapılır;

 • Dosyaya yorum eklenecekse hastag (#) ile başlanmalı,
 • Engelleyeceğiniz domaini satırını “domain:” ile başlamalısınız,
 • Her satırda bir domain veya bir url kullanın.

Bu doğal olmayan linklerden sebep aldığınız ceza için uygulamanız gereken yöntemdir.

Zayıf İçeriği Düzeltmek:

Eğer sitenizde 300-500 kelime arası birçok makale varsa ve bu makaleler kullanıcıya hiçbir değer katmuyorsa yapmanız gereken 2 şey vardır;

 1. Makaleyi yeniden yazıp daha değerli hale getirmek,
 2. Silmek.

İki seçenekte işe yaramaktadır.

Kopya içeriğin de düzeltilmesi kolaydır. Hem silebilirsiniz hem de canonical link yöntemini kullanabilirsiniz.

Sitenizde kopya içerik oranını görebilmek için Siteliner programını kullanabilirsiniz.

Panda Cezasını Düzeltmek:

Şunu anlamakta fayda var ki Panda ve Penguen, algoritmik cezalardır. Siz problemi düzeltesiniz bile algoritmanın bu düzeltilmiş halini görmesini beklemeniz gerekmektedir.

Panda cezasında kurtulmak için yöntemler şunlardır;

 • Bütün kopya ve zayıf içerikten kurtulmak,
 • Özgün meta tag ve her sayfa için özgün başlık oluşturmak,
 • Site içerisinde bulunan bütün içerikleri tekrar okuyup gariplikleri ortadan kaldırmak. Bu gariplikler; anahtar kelimenin çok fazla kullanılması, bağlaçların çok kullanılması gibi ihlaller olabilir.

Penguin Cezasını Düzeltmek:

Panda için çok beklememiz gerekse de Penguen için bu kadar beklememiz gerekmemektedir. Çünkü Penguen devamlı olarak kendinİ yenilemektedir.

İlk yapılması gereken doğal olmayan linkleri ortadan kaldırmak. Yukarıda bunun yollarını Manuel Cezalar bölümünde görebilirsiniz.

4. Adım (Manuel Cezalar için)

Ciddi bir şekilde yukarıdaki çalışmayı yaptıktan sonra Google’dan yeniden inceleme talebinde bulunmak

Siz bir manuel ceza aldınız ve Google’a yeniden inceleme talebi gönderdiniz. Bunun anlamı ihlal ettiğiniz Google Kalite Yönergelerini tamamen düzelttiğinizi bildirmektir.

Maneul kalite değerlendirmesi yapan departman, talebinizi değerlendirecek ve siteyi yeniden gözden geçirecektir. Google Kalite Yönergelerine uygun olunması ve aldığınız cezaya sebep olan ihlallerin giderilmesi durumunda ceza kaldırılır. Yeniden değerlendirme formu Webmaster Tools’da Arama trafiği/ Manuel işlemler kısmında bulunmaktadır. Buraya yapmış olduğunuz çalışmaları (nasıl düzeltildiği) detaylı ve belgelenmiş bir şekilde anlatır ve bir daha kalite yönergelerini ihlal etmeyeceğinizi belirtirseniz olumlu geri dönüş alabilirsiniz.

[Toplam: 3   Ortalama: 4.7/5]
Okumasını istediğin başka biri var mı?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Secured By miniOrange