İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Google için Kanıtlanmış Öne Çıkan Sıralama Faktörleri

Son zamanlarda bilindiği üzere Google’da sıralamada yer edinmek için bu işin içinde bulunan hatta önde gelen kişi ve kurumlar birkaç tane trendten bahsetmektedirler. “İçeriğin çok önemli olması“, “anahtar kelime yoğun kullanılmaması gerektiği”, “bounce rate’i düşürecek teknikler” gibi.

Searchmetrics bu konu ile alakalı 2015 yılında 10,000 anahtar kelime ve 300,000 web sitesi üzerinde araştırma yapmış. Araştırmaya göre bahsedilen trendlerin doğru olduğu Searchmetrics tarafından onaylandı.

Araştırma 3 ana konuya odaklanmış ve biz, size araştırma sonuçlarını bu 3 ana başlık altında anlatacağız.

Teknik Seo1. Teknik

Teknik faktörlerin sıralama için çok önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Örneğin,

  • Domain adı arayarak Google’da araştırma yapılması (marka etkisi devam etmektedir).
  • H etiketleri
  • Site hızı
  • Kısa ama güçlü url yapısı
  • Searchmetrics, SSL’in sıralamaya etkisini baktığında pozitif veriler elde etmiştir. Fakat SSL’in gerekli olmadığı web sitelerinde pozitif etkisi olduğu söylenemez.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz teknik detayların önemi eskisi kadar yüksek değildir. Çünkü artık tek önemli faktör olarak görülmemektedir.

Domain’de sadece anahtar kelime barındırarak ve bunun üzerinde çalışmalarını yöneten web sitelerinin 2014 yılında %6 oranında düşüş gösterdiği gözlemlenmiştir.

Kullanıcı Deneyimi (UX)2. Kullanıcı Tecrübesi (User Experience)

Site için link yapısı hem Google robotlarının tarayabilmesi hem de kullanıcı tecrübesi (UX) açısından önemli bir faktördür.

Siteden hemen çıkma oranı (bounce rate), geçirilen zaman diğer iki önemli olgudur.

Hemen çıkma oranını azaltmak ve ziyaretçiyi memnun etmek için infografik, listicle ve gifografik in doğru şekilde kullanılması gerekli ve önemlidir. Bilindiği üzere site içi görsellerin sıralamaya olumlu yönde etkisi görülmüştür. Fakat site içerisinde entegre edilen videoların 2014 yılında sıralama kaybettirdiği görülmüştür. Bunun sebebi ise Youtube’un sıralamalarda yer edinmesi, otorite olarak baskınlığıdır.

Ayrıca site içerisinde çok sayıda reklamlara yer verilmesi kullanıcı tecrübesi açısında olumsuz olarak görülmektedir.

3. İçerik

Araştırmaya tabii tutulan sitelerden sıralama kazananların içeriklerini ortalama olarak %25 oranında arttırdıkları görülmüştür. Ayrıca içeriğin daha az kompleks ve daha bütüncül anlayış ile ele alınmış ve içeriklerde kanıt ve konu ile alakalı terimleri daha çok kullanmaya özen göstermiştir.

Site içeriğinde anahtar kelime kullanım oranı azalmış ve anchor text linkler düşürülmüş ve bu önlemler sıralamaya olumlu yönde yansımıştır.

Araştırmaya buradan bakabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
Okumasını istediğin başka biri var mı?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Secured By miniOrange