SEO GAZETESİ

WordPress’te En Çok Kullanılan Eklentiler

İçindekiler

WordPress’te şimdilik 34,469 adet eklenti bulunmakta ve 779,588,663 kez indirilmiştir. Hali ile en çok kullanılan eklentilerin hepsine yer vermemiz ve bunlara hakim olmamız çok zor. O yüzden burada yalnızca yıllar içerisinde her zaman kullanmış olduğumuz eklentilerin bazılarına yer verilecektir.

Yandaki grafikte de görebileceğiniz gibi dünyada en çok kullanılan CMS (Content Management System) WordPress’tir. Bu yazımızda da wordpress için en yararlı ve en çok kullanılan eklentilere yer verilmeye çalışılmıştır.

All In One Seo Pack

Bu eklenti ile, basit seo ayarları yapılabilir. Sitenizin ana sayfa başlığını, ana sayfa açıklamasını ve ana sayfa anahtar kelimelerinizi belirtebilirsiniz.

İpucu: Site başlığı 70, ana sayfa açıklaması 160, anahtar kelimeler ise 260 karakterden fazla olmamalıdır.

Ayrıca eklentiyi yükledikten sonra aşağı doğru scroll yaptığınızda sitenizin başlık biçimini, webmaster araçları için doğrulama kodunuzu yapıştırabileceğiniz alanları görebilirsiniz.

External Links

External links eklentisi ile sitenizdeki dış bağlatıları “nofollow” etiketli yapabilir ve dış bağlantıların yeni sekmede açılmasını sağlar.

Google Xml Sitemaps 

Bu eklenti ile wordress altyapısını kullanan siteniz için otomatik olarak site haritası oluşturulur ve paylaşmış olduğunuz içerikler otomatik olarak sitemap’e eklenir. Ayrıca yeni girmiş olduğunuz içerikler için arama motorlarına ping atarak daha hızlı index’lenmesine yardımcı olur.

GZippy 

Seo açısında önemli kriterlerden biri olan sitenin açılış hızıdır. GZippy eklentisi sitenizde bulunan HTML kodlarını sıkıştırarak daha hızlı açılmasına yardımcı olur.

Juiz Social Post Sharer

Bana göre en yararlı eklentilerden biridir. Günümüzde sitelerin trafik kazanmasına en çok yararı olan kaynaklardan biride sosyal medya’dır. Bu eklenti ile paylaşmış olduğunuz içeriğin sosyal medya da paylaşılmasını sağlar.

MailPoet Newsletters

Blogunuza düzenli olarak girdiğiniz içerikleri abonelerinize bilgi maili aracılığı ile haberdar eden eklentidir. Bu sayede paylaşmış olduğunuz yazı, video yada herhangi bir içerik otomatik olarak abonelerinize gönderilmekte, trafik kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

Akismet

Sitenize otomatik olarak yapılan spam yorumları engellemek içi kullanılır. Engellenen yorumlar “istenmeyen” de tutularak onayınız için bekletilir. Fakat doğal olarak yapılan yorumlarda olduğu gibi sizlere otomatik olarak spam yorumlar için bu eklenti sayesinde mail atılmaz.

Contact Form 7

Bu eklenti ile ziyaretçilerinizin sizinle iletişme geçmesini sağlarsınız. Kapıda ödeme ile ticaret yapan siteler bile bu eklentiyi kullanmaktadırlar.

Kurulumu diğer eklentilere nazaran biraz daha karışıktır. Eklentiyi kurduktan sonra “İletişim” sayfası açarak, eklenti sayfasında size verilen kodu sayfanıza yapıştırmaktır. Ayarlarda size gelecek iletişim formunun hangi mail adresine geleceğini belirtmeniz gerekir.

Fakat her şeyi doğru yapsanız da mailler size ulaşmayacaktır. Peki Neden? Aşağıdaki eklenti ile bu sorunu çözebilirsiniz.

WP Mail SMTP

Contact Form 7’de ki gönderilemiyor hatası aldıktan sonra yapmanız gereken bu eklentiyi kurmak. Daha sonra aşağıdaki görsele bakarak ayarlarınızı yapabilirsiniz.

From Email alanına: Maillerinizin gelmesini istediğiniz adresinizi yazınız.

From Name alanına: Site E-Posta yazabilirsiniz. Yada sizin belirttiğiniz başka bir isim.

Username: Maillerinizin gelmesini istediğiniz adresinizi yazınız.

Password: Mail adresinizin şifresini yazınız.

NOT: Eğer gmail kullanmıyorsanız büyük ihtimalle SMTP Host: mail.alanadi.com’dur.

SMTP Port: 465 yada 587  olarak deneyiniz. Bende 465 çalışıyor çünkü gmail portu 465’tir.

Diğer bölümleri aynen görselde ki gibi doldurunuz. Bundan sonra iletişim bölümünden herhangi bir hata almazsınız.

Pretty Link Lite

Bu eklenti ile linklerinizi kısaltabilirsiniz.

WP Super Cache

Bu eklenti ile sitenizin bulunduğu sunucudaki CPU kullanımını azaltarak, daha hızlı açılmasına yardımcı olur. Kullanımı oldukça basittir, Super Cache eklentisini yükledikten sonra Ayarlar – WP Super Cache bölümüne girerek Önbellekleme Açık seçeneğini seçmeniz ataşehir escort yeterlidir.

Vermiş olduğumuz eklentilerin indirme adresleri;

All in one seo pack: https://wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

External Links: https://wordpress.org/plugins/sem-external-links/

Google Xml Sitemaps: https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

GZippy: https://wordpress.org/plugins/gzippy/

Juiz Social Post Sharer: https://wordpress.org/plugins/juiz-social-post-sharer/

MailPoet Newsletters: https://wordpress.org/plugins/wysija-newsletters/

Akismet: https://wordpress.org/plugins/akismet/

Contact Form 7: https://wordpress.org/plugins/contact-form-7/

WP Mail Smtp: https://wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/

Pretty Link Lite: https://wordpress.org/plugins/pretty-link/

WP Super Cache: https://wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Exit mobile version